Żal, wielki żal, że niestety„ To już jest koniec”. Koniec naszego projektu, czyli projektu: „ Na skrzydłach kultury – 2017”.
Projekt ten realizowany był przez Fundację: „ Pomóżmy Dzieciom Poznać Świat” dzięki dotacji uzyskanej od Fundacji PZU w ramach konkursu: „ PZU z kulturą”. Dotacja ta została przeznaczona na sfinansowanie 517 biletów wstępu dla prawie 200 uczniów z różnych grup wiekowych do 2 lub 3 różnych instytucji kulturalnych oraz na pokrycie kosztów transportu. Każdy z wyjazdów był wyjątkowy.
W pamięci najmłodszych zostaną na pewno wyjazdy na audycje umuzykalniające do Filharmonii w Częstochowie, w trakcie których usłyszeli dźwięki jakie wydaje tamburyn, werbel, ksylofon czy kotły, a także przedstawienie „ Jaś i Małgosia”, które obejrzeli w pięknej scenerii w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie.
Starsi uczniowie oprócz uczestniczenia w koncercie w częstochowskiej filharmonii obejrzeli również spektakle w częstochowskim teatrze – klasy IV – VI były na przedstawieniu: „ Kometa nad doliną Muminków”, a klasa VII oraz II i III gimnazjum na przedstawieniu: „ Stopklatka”. Obie grupy uczestniczyły w lekcjach teatralnych, w trakcie których poznali tajniki wystawianych spektakli, obejrzeli rekwizyty i mieli okazję samemu doświadczyć jak to jest być aktorem. Starsi uczniowie brali również udział w dłuższych wyjazdach.
Dzięki projektowi uczniowie klas IV – VI mogli nie tylko zwiedzić Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu, ale także uczestniczyć w lekcji: „ Od patefonu do MP3”. W Teatrze Lalki i Aktora obejrzeli spektakl: „ Akademia Pana Kleksa”, a potem brali bardzo aktywny udział w lekcji teatralnej. Z kolei uczniowie klasy VII i klasy II i III gimnazjum mieli możliwość obejrzeć balet: „ Dziadek do orzechów” w Operze Śląskiej w Bytomiu i uczestniczyć w warsztatach artystycznych: „ Elementarz operowy”. Uczniowie z gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyli w niezapomnianym wyjeździe do Studia Buffo w Warszawie. Obejrzeli tam pierwszy na świecie wodny musical: „ Romeo i Julia” – to były niezapomniane wrażenia.
Dzięki pozyskanej dotacji nie tylko umożliwiliśmy młodym ludziom dostęp do szeroko rozumianej kultury, ale również uwrażliwiliśmy młode pokolenie i zaszczepiliśmy w nich chęć dalszego obcowania z kulturą. Potwierdzeniem tego są słowa uczestników wyjazdu do Studia Buffo w Warszawie, którzy po obejrzeniu musicalu: „ Romeo i Julia” stwierdzili, że chcieliby obejrzeć jeszcze inne musicale, np. „ Metro” czy „ Politę” albo „ Piotrusia Pana”. Z kolei uczniowie z klasy II gimnazjum zapytali wychowawcę, czy nie mogliby zorganizować wyjazdu do Teatru w Częstochowie na „ Hamleta”? Myślę, że gdyby nie realizacja naszego projektu taki pomysł nie wpadłby im do głowy. Pewnie woleliby jechać albo do kina, albo np. na kręgle – a nie na spektakl do teatru – oczywiście wiedząc, że niestety, ale już koszty muszą pokryć sami we własnym zakresie. Dlatego możemy dumnie powiedzieć, że nasz projekt odniósł wielki sukces.
Z kolei sukcesem dla nas pedagogów i wychowawców, dzięki realizacji tego projektu, jest to, że nasi wychowankowie poprzez udział w tych wyjazdach potrafią odpowiednio zachować się w różnych instytucjach kulturalnych. Już nie musimy przypominać o wyciszeniu telefonów, ani o odpowiednim zachowaniu. Wręcz przeciwnie – po każdej lekcji teatralnej czy warsztatach otrzymywaliśmy informacje, że nasza grupa była fantastyczną młodzieżą. Nie tylko z uwagą wysłuchiwali prowadzących i nie tylko brali aktywny udział w zajęciach praktycznych, ale przede wszystkim wykazywali zaciekawienie poruszanym tematem, co odzwierciedlało się w trakcie zadawania przemyślanych i dojrzałych pytań.
Oczywiście wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie dotacja, którą uzyskaliśmy z Fundacji PZU. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że nasz wniosek został pozytywnie zaakceptowany i zachęcamy inne organizacje pozarządowe do brania udziału w konkursie: „ PZU z kulturą”. Naprawdę warto! Zachęcamy.