Na apel MEN odpowiedziało prawie 6 tys. szkół i placówek oświatowych z całej Polski.
W wydarzeniach związanych z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych wzięło udział blisko 900 tys. uczniów i prawie 70 tys. nauczycieli. Nasza szkoła również włączyła się do tego zaszczytnego przedsięwzięcia. Zadaniem szkoły jest przypominać o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie.
Przysięgali na orła i na krzyż,
Na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy.
Na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,
Na wolność żywych i na wieczną chwałę zmarłych.
02.03.2020 r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zawadzie oddała hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawili się zbrojnie sowietyzacji Polski.
Trudno jest wytrwać, gdy wszystko zdaje się stracone,
Trudno jest marzyć, gdy marzenia Twoje depczą.
Trudno jest stać, gdy chcą Cię rzucić na kolana,
Marzyć o słońcu, gdy wokoło strugi deszczu.
W tym dniu na cmentarzu w Zawadzie uczniowie kl. VII i kl. VIII na czele z Panem Dyrektorem Marianem Szyszką, ks. Proboszczem Szczepanem Wylaziem oraz nauczycielkami – Walentyną Wilk i Bogusławą Woldan wraz z delegacją Gminy Kłomnice w składzie: Piotr Juszczyk- Wójt Gminy Kłomnice, Adam Śliwakowski- Zastępca Wójta, Kazimierz Wilkoszewski- Wiceprzewodniczący Rady Gminy Kłomnice, Adam Worwąg- Kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Gminy oddali hołd bohaterom. Zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobach: Jacka Drożdża, Władysława Woldana, Józefa Piecha, Stanisława Dąbrowskiego, a także na symbolicznym grobie Lecha Rajchla. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że Lech Rajchel, pseudonim „Lesław” 22 września 2019 r. został pochowany na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Tam właśnie odbył się pogrzeb żołnierzy – ofiar zbrodni komunizmu, zamordowanych przez UB w więzieniu na Mokotowie. Nasz Rodak znalazł się wśród bohaterów polskiej historii, których na terenie więzienia mokotowskiego zamordowała komunistyczna bezpieka.
Uczennice kl. VIII – Laura Grabarczyk, Julia Perlińska i Daria Skorupa przedstawiły najważniejsze informacje o historii Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a potem pełni zadumy stanęliśmy do uroczystego Apelu ku czci naszych lokalnych bohaterów. Nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego, który wystąpił w składzie: Martyna Kubasiak z kl. VIII, Dominika Woldan z kl.VII – Bartosz Ociepa z kl.VIII. Uroczystości na cmentarzu uświetnił ks .Proboszcz, śpiewając piękną wzruszającą pieśń partyzancką, której autorem słów jest Antoni Makarski – żołnierz NSZ na Podlasiu.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dolnym korytarzu wykonaliśmy wystawkę poświęconą żołnierzom, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
01.03. 2020r. w całej Polsce odbyły się „ Tropem Wilczym Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Dwóch uczniów naszej szkoły – Mateusz Woźniak z kl. VI i Filip Woźniak z kl. II wraz z rodzicami wzięło udział w biegu w Mstowie w ramach VIII edycji największego Biegu Pamięci w naszym kraju.
W 2013r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015r. bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W 2019 roku w Biegu wzięło udział ok. 75 000 uczestników z 365 miast: ok 300 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Melbourne, Nowy Jork, Chicago, Sydney, Wiedeń, Wilno), 50 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Kosowo, Łotwa, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.
(informacja pochodzi z https://tropemwilczym.org/)
Zachęcamy uczniów, rodziców, dziadków, nauczycieli do uczestnictwa w przyszłym roku w ww. Biegu.
MEN poleca materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Radia:
- wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” –https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/73624,Wystawa-Zolnierze-Wykleci-Podziemie-niepodleglosciowe-19441963-do-pobrania-PLEN.html,
- serwis Żołnierze Wyklęci – https://www.polskieradio.pl/339,Zolnierze-wykleci.
A my wciąż szukamy grobów tych wyklętych!
Nieugiętych, rozstrzelanych – Naszych Świętych!
Organizatorkami szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ramach akcji MEN „Szkoła Pamięta” były Walentyna Wilk i Bogusława Woldan.