W dniach 8 - 18 lutego 2020 r. grupa sześciu nauczycielek ze SP w Kłomnicach przebywała w Hiszpanii,
by zrealizować tam działania ujęte w projekcie „Mobilność kadry edukacyjnej inspiracją do poprawy jakości kształcenia kompetencji kluczowych uczniów SP w Kłomnicach” (nr projektu: POWERSE-2019-1-PL01-KA101- 063043). Organizacją goszczącą był M.E.P. Europrojects Granada, S.L. (PIC 949490903, OID: E10096479), prywatna organizacja szkoleniowa zajmująca się przede wszystkim organizowaniem i wdrażaniem różnych projektów europejskich w Grenadzie. W czasie spotkania powitalnego w biurze M.E.P. nauczycielki zostały zapoznane ze szczegółowym programem pobytu w Grenadzie, założeniami kursu językowego, zasadami dotyczącymi wizyt w szkołach, a także zaplanowanymi aktywnościami kulturalnymi w Andaluzji. Jesús Delgado (dyrektor M.E.P Granada) otrzymał od nauczycielek książkę "Kłomnickie smaki" oraz zestaw gadżetów promujących Słodką Gminę Kłomnice, które sprawiły mu dużą radość oraz wywołały szeroki uśmiech na jego twarzy. Pod koniec spotkania otwierającego projekt grupa nauczycielek otrzymała od M.E.P. koszulki, w których stanęła do pamiątkowego zdjęcia.
W czasie zagranicznego wyjazdu nauczycielki uczestniczyły w kursie języka hiszpańskiego w Grenadzie oraz wizytowały tamtejsze szkoły (job shadowing): CPEEE Jean Piaget (szkoła specjalna), IES Politécnico Hermenegildo Lanz (szkoła średnia oraz zawodowa) oraz Colegio Concertado Cerrillo de Maracena (szkoła podstawowa). Przed mobilnością nauczycielki odbyły intensywny kurs języka hiszpańskiego, by potem w Grenadzie kontynuować naukę języka oraz wykorzystywać nowe umiejętności językowe w codziennych sytuacjach komunikacyjnych, np. w szkołach, restauracji, muzeum czy sklepie. Po pozytywnie zdanym przez wszystkie nauczycielki egzaminie z języka hiszpańskiego, nastąpiło podsumowanie kursu oraz wręczenie certyfikatów językowych przez Jesúsa Delgado,a także Martynę Skupień Delgado oraz Aleksandrę Ineksiak - pracowników MEP Granada.
W czasie wizyt w szkołach nauczycielki miały możliwość poznać system nauczania w Hiszpanii (job shadowing), co przyniosło wiele korzyści zawodowych, jak i wpłynęło na ich rozwój osobisty. Spotkania z nauczycielami oraz uczniami wizytowanych szkół sprzyjały wymianie doświadczeń oraz staną się inspiracją do wdrażania w macierzystej szkole ciekawych rozwiązań edukacyjnych z zagranicy. W szkole specjalnej CPEEE Jean Piaget w Grenadzie nauczycielki przyglądały się codziennej pracy personelu (nauczyciele, terapeuci, lekarz, fizjoterapeuci, pielęgniarki, psycholodzy), pod którego opieką znajdowało się 93 uczniów w wieku od 3 do 20 lat. Dyrektor szkoły Luis Andrés Rodriguez Vargas umożliwił nauczycielkom obserwację różnych zajęć lekcyjnych i terapeutycznych, z których bardzo interesujące okazały się m.in. zajęcia stolarskie dla kilkunastoletnich chłopców, zajęcia terapeutyczne w małych grupach liczących po trzy lub cztery osoby, ćwiczenia ogólnorozwojowe na basenie (aquaterapia) i wiele innych. Zarówno sale lekcyjne, jak i korytarze szkolne pełne są plakatów wykonanych głównie przez uczniów. Treścią plakatów jest pielęgnowanie pokoju na świecie, walka o równość i tolerancję, dbanie o pozytywne relacje międzyludzkie. Dodatkowo w każdej klasie znajduje się tablica z informacjami (tekst opatrzony obrazkami) takimi jak: aktualna pora roku, bieżący miesiąc, data dzienna, temperatura na zewnątrz, jadłospis. W klasach znaleźć można tablice z piktogramami informujące o właściwym, jak i niewłaściwym zachowaniu w szkole. Zwieńczeniem wizyty w szkole było złożenie na ręce dyrektora Vargasa podarunków promujących Słodką Gminę Kłomnice, jak również książki "Kłomnickie smaki", które opatrzone zostały dedykacją w języku hiszpańskim. Pobyt w szkole CPEEE Jean Piaget zakończony został pamiątkowym zdjęciem.
Wyjątkowym miejscem okazała się również szkoła IES Politécnico Hermenegildo Lanz w Grenadzie, mieszcząca się w okazałym budynku, z licznymi salami lekcyjnymi, warsztatami, pokojami nauczycielskimi oraz aulą, która mieści całą kadrę pedagogiczną w liczbie 136 osób. Do szkoły uczęszcza 1500 uczniów, którzy kształcą się zarówno w szkole średniej, jak i zawodowej oferującej specjalizacje: mechanik samochodowy, lakiernik samochodowy, instalator klimatyzacji, instalator sieci wodno-kanalizacyjnej, budownictwo, elektryka, informatyka, BHP. Dużym atutem szkoły są profesjonalnie wyposażone warsztaty, gdzie młodzież - głównie poprzez praktyczną naukę - zdobywa umiejętności konieczne do wykonywania określonego zawodu. Nauczycielki miały możliwość poznać zasady funkcjonowania szkoły oraz podziału obowiązków wśród wszystkich pracowników szkoły. Dyrektor Miguel López Armenteros podkreślił potrzebę przekwalifikowywania się, co jest bardzo istotne, by móc odnaleźć się na hiszpańskim rynku pracy i tym samym znaleźć zatrudnienie. Klasy tworzyli więc uczniowie w wieku od szesnastego roku życia po osoby nawet czterdziestoletnie, które bardzo często posiadają wyższe wykształcenie. Wizyta zakończyła się wymianą podarunków oraz tradycyjnie pamiątkowym zdjęciem.
Colegio Concertado Cerrillo de Maracena to mała szkoła podstawowa, mająca względem uczniów bardzo wysokie wymagania już na etapie rekrutacji. Szkoła liczy 242 uczniów oraz 14 nauczycieli, którzy na zajęciach korzystają głównie z e-booków. Uczniowie zobowiązani są prowadzić zeszyty przedmiotowe, jak również pracować na tabletach. Dzieci uczęszczają na zajęcia w mundurkach - każda klasa ma swój, charakterystyczny model ubioru. Niemałą atrakcją dla wizytujących nauczycieli okazał się prowadzony przez uczniów przyszkolny ogródek, w którym oprócz warzyw rosło również duże drzewo cytrynowe. Nauczycielki zostawiły w szkole gadżety promujące gminę Kłomnice oraz utrwaliły swój pobyt w Colegio Concertado Cerrillo de Maracena na fotografii.
Realizacja projektu wiązała się również z aktywnościami kulturalnymi, w ramach których nauczycielki uczestniczyły w wieczorze flamenco oraz wycieczkach do historycznie ważnych miejsc w Anadaluzji, tj. Alhambry w Grenadzie, Malagi i Kordoby, jak również spacerach po dawnej, arabskiej dzielnicy Grenady - Albaicin.
W kwietniu br. do Hiszpanii wyjedzie kolejna grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Kłomnicach, a po ich powrocie zorganizowana zostanie konferencja upowszechniająca działania pedagogów w ramach projektu Power.
Uczestniczki mobilności składają serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Kłomnice - panu Piotrowi Juszczykowi oraz Dyrektorowi SP w Kłomnicach -pani Agnieszce Rataj za życzliwość oraz pomoc w realizacji założeń projektu „Mobilność kadry edukacyjnej inspiracją do poprawy jakości kształcenia kompetencji kluczowych uczniów SP w Kłomnicach”.