Na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1270 z późn. zm.); ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 571); ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz.1608 z późn. zm.); ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U z 2023 r, poz. 40 z późn. zm):
WÓJT GMINY KŁOMNICE
OGŁASZA OTWARTY KONKURS OFERT
NA REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO
Z ZAKRESU PRZECIWDZIAŁANIA UZALEŻNIENIOM I PATOLOGIOM SPOŁECZNYM W SOŁECTWACH GMINY KŁOMNICE W 2024 ROKU
I Rodzaje zadań
W ramach zadania z obszaru przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w sołectwach gminy Kłomnice w 2024 roku będzie realizowane będą następujące przedsięwzięcia
- Działania zapewniające mieszkańcom gminy Kłomnice, a w szczególności dzieciom i młodzieży, ograniczenie szkód zdrowotnych i zaburzeń życia rodzinnego wynikających z używania alkoholu, substancji psychoaktywnych, narkotyków i nikotyny poprzez dostęp do programów edukacyjnych i profilaktycznych, promujących zdrowy i bezpieczny styl życia w tym prenumeratę pism specjalistycznych.
- Rozwój zorganizowanych zajęć sportowo-rekreacyjnych o charakterze kulturalno-towarzyskim uczących umiejętności potrzebnych do życia bez alkoholu i środków psychotropowych.
- Prowadzenie grup wsparcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych.
- Prowadzenie różnorodnych zajęć profilaktycznych, opiekuńczo-wychowawczych, edukacyjnych i socjoterapeutycznych wpływających na zmianę zachowań i postaw mieszkańców gminy Kłomnice, dzieci i młodzieży. Zmniejszenie rozmiarów aktualnie istniejących problemów związanych z alkoholem, substancjami psychoaktywnymi, nikotyną i przemocą w rodzinie w świetlicach i klubach.
- Zorganizowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży poprzez rozwijanie zainteresowań i talentów, poprawę sprawności fizycznej, rozwoju umiejętności interpersonalnych, kształtowanie postaw społecznych przez dawanie odpowiednich wzorców.
- Promowanie alternatywnych form spędzania czasu dla dzieci i młodzieży poprzez współpracę ze stowarzyszeniami, grupami wsparcia i innymi jednostkami pożytku publicznego w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień
II Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania
Środki przeznaczone na realizację powyższego zadania stanowią łączną kwotę w wysokości
168 000,00 złotych.
III Cel konkursu
Celem konkursu jest zapewnienie efektywnego wykonania zadania publicznego gminy poprzez włączenie w jego realizację organizacji i pełniejsze zaspokojenie potrzeb społecznych mieszkańców gminy.
IV Zasady wsparcia realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego i przekazania środków finansowych:
- Do złożenia ofert w konkursie uprawnione są podmioty, których cele statutowe lub przedmiot działalności dotyczą spraw objętych zadaniami określonymi w art. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym, w tym organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzące działalność pożytku publicznego odpowiednio do terytorialnego zakresu działania gminy Kłomnice, niedziałające w celu osiągnięcia zysku oraz których działalność statutowa zgodna jest z zadaniami objętymi konkursem.
- Warunkiem przystąpienia do konkursu jest wypełnienie formularza oferty, stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia oraz złożenie go wraz z wymaganymi załącznikami w terminie i w sposób określony w niniejszym ogłoszeniu.
- Jeden podmiot może złożyć jedną ofertę.
- Do oferty dołącza się:
- aktualny odpis z odpowiedniego rejestru lub inne dokumenty informujące o statusie prawnym podmiotu składającego ofertę i umocowanie osób go reprezentujących;
- aktualny odpis Statutu lub oświadczenie.
- Oferent winien przedstawić ofertę zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji, gwarantując wykonanie zadania w sposób efektywny, oszczędny i terminowy.
- Oferent odpowiada za rzetelność, poprawność i kompletność oferty oraz zawartych w niej informacji.
- Terminowe złożenie poprawnej i kompletnej oferty nie jest równoznaczne z wsparciem realizacji zadania i przekazaniem środków finansowych.
- Komisja Konkursowa proponuje wysokość środków finansowych w oparciu o kryteria określone w niniejszym ogłoszeniu, w zależności od zakresu i charakteru zadania objętego ofertą oraz kalkulacją kosztów jego realizacji.
- Wymagany minimalny wkład środków własnych Oferenta (rozumiany jako środki finansowe własne lub środki pochodzące z innych źródeł przyznane na realizację zadania publicznego będącego przedmiotem ogłaszanego konkursu ofert lub środki pokryte z wkładu osobowego) wynosi 10% kosztów kwalifikowanych zadania. Oferty nie zawierające wymaganego wkładu środków własnych nie będą rozpatrywane.
- W przypadku powierzenia realizacji zadania publicznego podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym, które złożyły ofertę wspólną, w umowie o współfinansowanie realizacji zadania publicznego wskazane zostaną prawa i obowiązki każdej z organizacji lub podmiotów, w tym zakres ich świadczeń składających się na realizowane zadanie.
- W przypadku, gdy Oferent otrzyma środki finansowe w wysokości niższej niż wnioskowana kwota, Wójt Gminy Kłomnice oraz realizator zadania dokonują uzgodnień, których celem jest doprecyzowanie warunków i zakresu realizacji zadania lub odstępują od jego realizacji.
- Decyzja o przyznaniu środków finansowych nie jest decyzją administracyjną w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.
- Od wyników konkursu nie przysługuje odwołanie.
- Informacje o ofertach niespełniających wymogów formalnych, jak również o odrzuceniu oferty oraz przyznaniu środków finansowych na realizację zadań zostaną zamieszczone w formie wykazu w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej www.klomnice.pl, na tablicy ogłoszeń oraz w Urzędzie Gminy Kłomnice, ul. Strażacka 20, 42-270 Kłomnice,
- Warunkiem przekazania środków finansowych jest zawarcie umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
- Upoważnieni przedstawiciele Oferenta zobowiązani są do osobistego zgłoszenia się w Urzędzie Gminy w Kłomnicach w celu dokonania aktualizacji harmonogramu i kosztorysu, zgodnie z pkt. 11 ogłoszenia, w terminie do 7 dni od ogłoszenia wyników konkursu.
- Niedotrzymanie powyższego terminu jest równoznaczne z rezygnacją z przyznanych środków finansowych.
- Oferent przyjmując zlecenie realizacji zadania zobowiązuje się do wykonania zadania w zakresie i na zasadach określonych w umowie, o której mowa w pkt. 15.
- Oferent, któremu powierzono realizację zadania publicznego jest zobowiązany do prowadzenia wyodrębnionej dokumentacji finansowo-księgowej i ewidencji księgowej otrzymanych środków oraz dokonywanych z tych środków wydatków.
- Z wykonania zadania objętego umową, w tym z zaangażowania środków własnych w jego realizację, podmiot realizujący sporządza sprawozdanie, zgodne ze wzorem stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego ogłoszenia.
V Termin realizacji zadania
Podmioty, które otrzymają dotację obowiązane są do realizacji zadania w terminie od dnia podpisania umowy do 31 grudnia 2024 roku
VI Termin i miejsce składania ofert
Termin składania ofert na realizację zadań upływa w dniu 31 stycznia 2024 r. Oferty wraz w wymaganymi załącznikami należy składać w siedzibie Urzędu Gminy w Kłomnicach p.103 lub wysłać pocztą. W przypadku wysyłki oferty pocztą o terminowym wpływie oferty decyduje data stempla pocztowego. W wyżej wymienionym przypadku na kopercie należy umieścić dopisek „Oferta realizacji zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w 2024 roku.”
VII Tryb i kryteria stosowane przy wyborze oferty oraz termin dokonania wyboru ofert:
- Komisja Konkursowa opiniuje oferty w terminie do 14 dni od daty określającej końcowy termin składania ofert.
- Oferta nie podlega ocenie i zostaje odrzucona z powodu następujących błędów formalnych:
- niewypełnienie wszystkich punktów formularza oferty;
- złożenie oferty po terminie;
- złożenie oferty bez wymaganych załączników;
- złożenie oferty w sposób niezgodny z ogłoszeniem konkursu;
- złożenie oferty na niewłaściwym formularzu, innym niż określony w ogłoszeniu o konkursie;
- złożenie oferty przez podmiot nieuprawniony;
- złożenie oferty przez organizacje, która zgodnie z celami ujawnionymi w odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego nie prowadzi działalności w dziedzinie objętej konkursem;
- złożenie oferty niepodpisanej przez osoby upoważnione do tego zgodnie z zapisami statutu i aktualnego odpisu Krajowego Rejestru Sądowego (KRS);
- w przypadku zmian osobowych w reprezentacji organizacji pozarządowej nieujawnionych na dzień składania oferty w KRS, dla wykazania umocowania do działania w imieniu oferenta należy przedłożyć uchwałę podjętą we właściwym dla oferenta trybie oraz potwierdzenie złożenia wniosku o dokonanie wpisu zmian w KRS.
- Komisja Konkursowa może żądać od oferentów dodatkowych wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert.
- Komisja dokonuje oceny oferty pod względem formalnym na podstawie karty oceny formalnej stanowiącej załącznik nr 2 do niniejszego ogłoszenia.
- Po przeprowadzeniu oceny formalnej oferty, Komisja Konkursowa sporządza listę ofert spełniających wymogi formalne i wykaz ofert niespełniających wymogów formalnych.
- Komisja Konkursowa po zaopiniowaniu ofert spełniających wymogi formalne przystępuje do ich oceny pod względem merytorycznym.
- Ocena merytoryczna dokonywana jest w oparciu o następujące kryteria:
- możliwość realizacji zadania publicznego przez podmiot wymieniony w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015r. o zdrowiu publicznym;
- kalkulację kosztów zadania publicznego, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania;
- jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których podmiot wymieniony w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym, będzie realizować zadanie publiczne;
- planowany przez podmiot wymieniony w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizacje zadania publicznego;
- wyrażą zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1781 z późn. zm.);
- planowany przez podmiot wymieniony w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym, wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenie wolontariuszy i pracę społeczną członków;
- analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków;
- Podczas oceny merytorycznej będzie można zdobyć maksymalnie 15 punktów. Oferta może być odrzucona jeśli nie uzyska minimum 60% punktów to jest 9 punktów
- Po ocenie i analizie ofert rekomendacje co do wyboru ofert komisja konkursowa przedstawia Wójtowi Gminy Kłomnice.
- Do protokołu, o którym mowa w pkt.9 dołącza się listę ofert rekomendowanych do dofinansowania.
- Ostatecznego wyboru ofert wraz z decyzją o wysokości przyznanych środków finansowych dokonuje Wójt Gminy Kłomnice.
- Środki finansowe udzielone z budżetu gminy Kłomnice wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi do budżetu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
- Otwarty konkurs ofert może zostać unieważniony w przypadku, gdy:
- nie zostanie złożona żadna oferta;
- żadna ze złożonych ofert nie będzie spełniać wymogów zawartych w niniejszym ogłoszeniu.
VIII Wójt Gminy Kłomnice, ogłasza nabór do pracy w Komisji Konkursowej:
- Komisja Konkursowa powoływana jest w celu opiniowania ofert złożonych w ramach otwartego konkursu ofert na powierzenie realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, określonych w niniejszym ogłoszeniu.
- W skład komisji konkursowej wchodzi do 5 osób z prawem głosu:
- do trzech przedstawicieli Urzędu Gminy Kłomnice;
- do dwóch osób z organizacji pozarządowych.
- Pracami Komisji kieruje Przewodniczący.
- Do prac Komisji Konkursowej przewodniczący Komisji może zaprosić z głosem doradczym osoby posiadające specjalistyczną wiedzę w dziedzinie, obejmującej zakres zadań publicznych, których konkurs dotyczy.
- W skład Komisji Konkursowej nie mogą wchodzić osoby reprezentujące podmioty wymienione w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym, biorące udział w konkursie.
- Komisja Konkursowa powoływana jest przez Wójta Gminy Kłomnice lub osobę go zastępującą w drodze zarządzenia.
- Członkowie Komisji Konkursowej muszą spełniać łącznie następujące kryteria:
- są obywatelami RP i korzystają w pełni z praw publicznych;
- nie reprezentują podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym, biorących udział w konkursie;
- nie podlegają wyłączeniu określonemu w art. 24 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 755);
- mają doświadczenie w przedmiocie określonego zadania publicznego oraz w zakresie działalności podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym;
- wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1781 z późn. zm.);
- osoby wymienione w pkt. 2 ppkt. c zgłoszą swoją kandydaturę poprzez formularz zgłoszeniowy, stanowiący załącznik nr 4 do ogłoszenia, podpisany i wypełniony przez samego kandydata.
- dostarczą wraz z formularzem zgłoszeniowym oświadczenie o zgodzie na udział w pracach Komisji Konkursowej oraz oświadczenie o bezstronności przy opiniowaniu ofert w stosunku do oferentów biorących udział w konkursie, stanowiących odpowiednio załącznik nr 5 i 6 do niniejszego ogłoszenia.
- Udział w pracach Komisji Konkursowej jest nieodpłatny i za udział w posiedzeniach jej członkom nie przysługuje zwrot kosztów podróży.
- Termin zgłaszania kandydatów do Komisji Konkursowej upływa z dniem 31.01.2023 r.
- Wszelkich informacji na temat konkursu udziela Bartłomiej Jasnos, podinspektor ds. organizacji pozarządowych i sportu, pok.109 Urzędu Gminy Kłomnice tel. (34) 347 31 72.