Przypominamy: drugi termin na sprawozdania organizacji pożytku publicznego mija z końcem listopada.
Sprawozdawczość OPP to ważny obowiązek. Od jego wypełnienia zależy, czy organizacja pożytku publicznego znajdzie się na liście uprawnionych do zbierania 1%. Większość OPP sprawozdaje się w lipcu. A kogo dotyczy drugi termin, który właśnie się zbliża?
Organizacje pożytku publicznego zamieszczają sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne w bazie sprawozdań OPP. To obowiązek specyficzny dla organizacji pożytku. Organizacje pozarządowe, które nie mają statusu OPP, nie mają też obowiązku zamieszczania sprawozdań w bazie.
Dwa terminy na sprawozdania OPP
Większość organizacji pożytku składa sprawozdania do bazy sprawozdań OPP (prowadzonej przez Narodowy Instytut Wolności) do 15 lipca. Termin ten dotyczy OPP, których rok obrotowy jest „standardowy” – tzn. zbiega się z rokiem kalendarzowym (tak jest w większości organizacji pozarządowych – również wśród organizacji pożytku).
Nie wszystkie NGO-sy mają jednak rok obrotowy tożsamy z kalendarzowym. Dla organizacji pożytku, które wybrały sobie inny rok obrotowy niż kalendarzowy, przewidziano drugi – PÓŹNIEJSZY – termin składania sprawozdań OPP do bazy NIW.
artykuł 23 ust. 6b ustawy o działalności pożytku
6b. Organizacja pożytku publicznego, której rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym, zamieszcza na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1-2 i 2b, w terminie do dnia 30 listopada roku następującego po roku obrotowym, za który jest składane sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne.
Drugi termin w 2019 r.
Zacytowany powyżej fragment ustawy o działalności pożytku wskazuje na 30 listopada – to ostatni dzień, w którym OPP z niestandardowym rokiem obrotowym może zamieścić sprawozdanie w bazie sprawozdań OPP.
W 2019 r. 30 listopada wypada w sobotę. W takim przypadku termin przesuwa się na najbliższy dzień roboczy. Dlatego w 2019 r. drugi termin na składanie sprawozdań OPP to 2 grudnia.
Gdzie i jak składamy sprawozdania OPP
Do bazy sprawozdań OPP musi trafić sprawozdanie finansowe (od 2019 r. występuje ono wyłącznie w formie elektronicznej).
Należy też przygotować sprawozdanie merytoryczne OPP. Trzeba wykorzystać jeden z dwóch dostępnych wzorów, w zależności od tego, jak dużą organizacją pożytku jesteśmy.
Baza sprawozdań OPP to baza internetowa. Prowadzi ją Narodowy Instytut Wolności i właśnie na stronie NIW dostępna jest baza – formularz, który po zalogowaniu pozwoli nam na zamieszczenie sprawozdania.