„Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce” – pod takim hasłem 16 maja 2018r. odbyła się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Szkół Prymasowskich na Jasną Górę.
Około pół tysiąca pielgrzymów reprezentujących 16 szkół przybyło, aby przypomnieć, czym dla kardynała Stefana Wyszyńskiego były pojęcia: naród, patriotyzm, wolność i Ojczyzna. Przybyło także, by powierzyć swe modlitwy i prośby Matce Bożej. U stóp Jasnogórskiej Pani modlili się również uczniowie naszej szkoły, Dyrektor Pan Marian Szyszka, ks. proboszcz Szczepan Wylaź oraz nauczyciele: Walentyna Wilk, Bogusława Woldan, Aneta Szyda oraz Arkadiusz Sitek.
Wszystkie szkoły wraz z pocztami sztandarowymi spotkały się pod pomnikiem kardynała Wyszyńskiego. Zebranych powitała pani Iwona Czarcińska – wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Współorganizatorka jasnogórskiego spotkania powiedziała, że słowa ks. Prymasa zostały wybrane na hasło pielgrzymki ze względu na jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreśliła, że „Ksiądz Prymas był nauczycielem Narodu. Był wielkim miłośnikiem naszej Ojczyzny, a w jego nauczaniu zostało wiele ważnych i aktualnych przesłań, które są nam potrzebne na dzisiaj”.
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy oraz modlitwie o beatyfikację naszego Patrona odbyło się spotkanie w Sali św. Józefa z panią Stanisławą Nowicką, która znała księdza Prymasa. Pani Stanisława mówiła, że ks. Prymas całe życie poświęcił Bogu. „Od wczesnych lat młodości mogłam uczestniczyć w tych tajemnicach Bożego świata, chociaż ten ówczesny świat (lata 50-te), to czas odrzucenia Boga”. Następnie został wyświetlony film „Jako w niebie, tak i w Komańczy” wyreżyserowany przez Macieja Wójcika. To paradokument, który ukazuje historię internowania Prymasa przeplataną wspomnieniami przyjaciół, znajomych oraz komentarzami historyków. Tytuł filmu nawiązuje do słów, którymi często modlił się kardynał przebywając w Bieszczadach na internowaniu. Filmowcy skupili się na pokazaniu warunków, w jakich powstawały Śluby Jasnogórskie. Film przypomina także ważne wydarzenia ze współczesnej historii naszej Ojczyzny. Pokazuje, jak przeplatały się losy kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II.
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Zgromadzoną młodzież wraz z opiekunami powitał biskup pomocniczy Andrzej Przybylski, który w homilii podkreślił, że „tak, jak Jezus modlił się do Ojca, tak ks. Prymas przychodził na Jasną Górę do Matki Bożej i prosił Ją, aby Ojczyzna znowu nie pogrążyła się w konflikty i wojny, aby była wolna, aby polskie serca były wolne”.
Pielgrzymka na Jasną Górę była hołdem oddanym przez społeczność naszej szkoły- Ojczyźnie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Była to już 8. nasza akcja „Dla Niepodległej”. Poprzednia- upamiętniła wydarzenia, które miały miejsce 78 lat temu w Katyniu, zagładę Żydów przez hitlerowską Rzeszę w naszym kraju, postać Ireny Sendlerowej, która w czasie II wojny światowej przyczyniła się do ocalenia około 2500 żydowskich dzieci. (W uznaniu jej zasług Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 Rokiem I. Sendlerowej w 10. rocznicę jej śmierci).