Od 1 września 2020 r. Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego
w Witkowicach uczestniczy w realizacji projektu współfinansowanego przez program Unii Europejskiej Erasmus+ KA229 „A small choir for a great continent” – „Mały chór dla wielkiego kontynentu”.
W ramach projektu współpracujemy z następującymi szkołami:
Ceip José María del Moral z Tomelloso w Hiszpanii – główny koordynator projektu Ceip Luis Costa z miasta Murcia z Hiszpanii
Istituto Comprensivo "Luigi Pirandello" z miasta Comiso na Sycylii, 35 primary school z miasta Patras w Grecji oraz
z Scuola elementare italiana "Galileo Galilei" z Umag w Chorwacji.
Działania podejmowane w ramach projektu w naszej szkole koordynuje
- Renata Chrostowska.
Głównym celem projektu jest poznanie dziedzictwa kulturowego naszych krajów, wyszukiwanie różnic i podobieństw kulturowych, wzajemne poznanie, uczenie tolerancji poprzez muzykę. Sprzyjać temu ma stworzenie europejskiego chóru złożonego z uczniów szkół biorących udział w projekcie. Chór ten to „edukacyjny motor”, który ma za zadanie przenieść folklor państw do wszystkich miast, które są częścią projektu.
W pierwszym roku realizacji projektu uczniowie poznali się wzajemnie dzięki podejmowanym wspólnym działaniom i aktywnościom. Uczetniczyli w wirtualnych Erasmus Days poswięconym kulturze Hiszpanii i Polski, wymieniali korespondencję, poznali kulturę, folklor, historię i muzykę Hiszpanii. Uczestniczyli ponadto w konkursie na logo projektu, prezentowali swoje szkoły i regiony oraz uczyli się piosenek obcojęzycznych.
W październiku bieżącego roku, w ramach projektu odbyła się pierwsza wizyta szkoleniowa. Nauczyciele naszej szkoły: p. Renata Chrostowska i p. Karolina Stanisz, udali się do szkoły „Ceip José María del Moral” znajdującej się w Tomelloso w regionie Castilla La Mancha w Hiszpanii.
W pierwszym dniu pobytu zostaliśmy serdecznie powitani przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów szkoły hiszpańskiej. Odbyło się oficjalne spotkanie w ratuszu się z panią burmistrz miasta Tomelloso. W trakcie naszej wizyty zwiedzaliśmy okoliczne zabytki, muzea i galerie regionu Castilla La Mancha. Poznawaliśmy tradycje, zwyczaje, kulturę, kuchnię, tańce i muzykę tego regionu. Uczestniczylismy w różnego rodzaju zajęciach i w warsztatach muzycznych organizowanych w szkole.
Szczególne wrażenie wywarła na nas wycieczka do dawnej stolicy Hiszpanii – Toledo. To historyczne miasto urzekło nas swoimi zabytkami i niepowtarzalnym klimatem. W ostatnim dniu pobytu podziwialiśmy stolicę Hiszpanii - Madryt.
Na zakończenie naszej wizyty otrzymałyśmy certyfikaty uczestnictwa w projekcie Erasmus +. Październikowy wyjazd stał się dla nas doskonałą okazją do zapoznania się z systemem szkolnictwa, poznania specyfiki pracy hiszpańskich nauczycieli oraz do zwiedzenia niezwykłych zabytków tego kraju. Wizyta była okazją do rozmów, nawiązywania relacji, poznania zwyczajów i codziennego życia w Hiszpanii. Była to dla nas wspaniała szansa na doskonalenie umiejętności językowych, muzycznych, informatycznych i wymianę doświadczeń.
W pamięci na długo zostanie nam gościnność gospodarzy, którym serdecznie dziękujemy.