Podczas 15. Forum Sołtysów Województwa Śląskiego w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach wręczono nagrody Marszałka Województwa Śląskiego przyznane w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”.
Wśród laureatów konkursu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Gminy Kłomnice. W kategorii najpiękniejsza zagroda województwa śląskiego III miejsce zajął Wojciech Taranowicz z Witkowic, a w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje główną nagrodę otrzymał Zespół Obrzędowy Grusza z Rzerzęczyc za obrzęd „Darcie Pierza”.
Celem konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego” jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej, pobudzanie aktywności gospodarczej, popularyzacja obrzędów i zwyczajów ludowych, zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń, a także kształtowanie i utrzymanie ładu przestrzennego.
Nasi laureaci:
Wojciech Taranowicz ma 34 lata i jest mieszkańcem Witkowic. Prowadzi 40 ha gospodarstwo rolne (pastwiska) wykorzystywane do hodowli bydła – 60 szt. oraz hodowli koni – 9 koni. Główny akcent w gospodarstwie postawiony jest na rozwój hodowli koni oraz wykorzystywanie ich jako źródło dodatkowego dochodu dla rodziny. Gospodarz wspólnie z żoną prowadzi szkółkę jeździecką, z której korzystają dzieci i młodzież. Obok części gospodarczej – stajnia, padok i pastwisko dla bydła w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się nowoczesny budynek mieszkalny z dużym tarasem, otoczony zielenią parkową. Zagospodarowanie terenu posesji nawiązuje bezpośrednio do klasycznych układów parkowo-dworskich. Obok domu znajduje się również nieduża szklarnia oraz plac zabaw. Zagroda dostosowana jest do wymogów ochrony środowiska – zlokalizowana jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, pompa ciepła oraz piec CO na eko-groszek.
Obrzęd pt. „Darcie pierza” prezentowany jest przez Zespół Obrzędowy „Grusza” z Rzerzęczyc. Zespół skupia 25 osób w wieku od 54 lat do 83, w tym kilkoro dzieci i młodzieży od 10 do 18 lat. „Darcie pierza” to obrzęd napisany przez p. Janinę Gołdy i wystawiany od dwóch lat. Darcie pierza na wsi było kiedyś okazją do spotkań towarzyskich i wspomnień przez kobiety. Pożyteczna, sąsiedzka pomoc w darciu pierza na poduszki i pierzyny w czasie długich zimowych wieczorów, była też okazją do zapełnienia wolnego czasu. Kobiety posiadające córki na wydaniu, lub młodych synów prześcigały się w pomysłach jakości i ilości zgromadzonego posagu dla nich. Podglądanie przez okno młodych bawiących się na zabawie tanecznej, kojarzenie par ku zadowoleniu , zwłaszcza matki dziewczyny o, której względy nikt nie zabiega, to główny motyw działania poza darciem pierza, w zabawie i gusłach. Pewnego wieczoru podsuwa ona pewien plan, który może się pomyślnie zrealizować. I tak oto wszystko dobrze się kończy…