W niedzielne popołudnie, 22 stycznia, w gościnnych progach Pałacu Nieznanice odbył się XIV Wieczór Kolęd i Spotkanie Opłatkowe, podczas którego zgromadzeni mogli odpocząć, posłuchać muzyki i jeszcze przez chwilę pozostać w świątecznym nastroju. Niedawno obchodziliśmy najbardziej rodzinne spośród świąt, święta Bożego Narodzenia, toteż wydarzenie to było niewątpliwie artystyczną kontynuacją duchowych przeżyć, które każdemu z nas w tym szczególnym czasie towarzyszyły.
Organizatorami przedsięwzięcia byli: pani Elżbieta Lubert- właścicielka Pałacu Nieznanice, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Witkowicach, parafia pod wezwaniem św. Stanisława BM w Witkowicach i Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Witkowicach. Wśród licznie zgromadzonych uczestników spotkania gościliśmy: pana Jana Miarzyńskiego- członka zarządu Powiatu Częstochowskiego, księdza kanonika Tomasza Dyjana- proboszcza parafii św. Stanisława BM w Witkowicach, panią Dorotę Kowalik- dyrektora Zespołu Szkół w Witkowicach, panią Katarzynę Sosnowską- dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach, pana Adama Śliwakowskiego- zastępcę wójta Gminy Kłomnice, panią Ewę Dąbrowską- skarbnika Urzędu Gminy Kłomnice, panią Annę Kozę- radną Gminy Kłomnice, pana Janusza Bławata- sołtysa Chorzenic i pana Krzysztofa Wójcika.
Tegoroczny wieczór kolęd, z wielką gracją i wdziękiem, poprowadzili Magdalena Flasza - Łapucha, absolwentka szkoły w Witkowicach i Kamil Urbańczyk – uczeń drugiej klasy Gimnazjum w Witkowicach. Spotkanie otworzyła p. Elżbieta Lubert, serdecznie witając przybyłych i składając wszystkim noworoczne życzenia. Równie ciepłe słowa skierował do zebranych prezes SRK p. A. Borkowski, ksiądz proboszcz T. Dyjan oraz p. dyrektor ZS w Witkowicach D. Kowalik Następnie uczennice tutejszej szkoły przekazały kwiaty i podziękowania na ręce gospodyni. Kolejnym punktem programu były występy uczniów ZS w Witkowicach pod opieką pani Małgorzaty Gonery. Recytatorzy (Oliwia Wolańska, Marcelina Kubik, Małgorzata Witczak i Kamil Urbańczyk) wprowadzili gości w świat poezji księdza Jana Twardowskiego - Człowieka, który piękno i majestat Boga podziwiał oczami duszy. Na pałacowych schodach nie mogło tez zabraknąć Igi Małek, uczennicy trzeciej klasy SP w Witkowicach, która zaśpiewała bardzo nastrojową pastorałkę pt. „Zagraj dziecku kołysankę”. Na wielki aplauz publiczności zasłużyła Aleksandra Borkowska, która przy akompaniamencie Mikołaja Borkowskiego, po mistrzowsku i z wielkim temperamentem, zaprezentowała kolędę z repertuaru Musicalu Metro pt. „Uciekali, uciekali”.
Tradycyjnie do Nieznanic przybyli kolędnicy ze świetlicy Nasza Przystań, z bardzo ciekawym repertuarem, wzbogaconym motywem z arii „Skrzypek na dachu” – „Gdybym był bogaczem” – wykonanym przez p. Andrzeja Borkowskiego i p. Marka Gajoska. Godny pochwały i najwyższego uznania jest fakt, że część środków pieniężnych otrzymanych przez młodych kolędników od mieszkańców parafii Witkowice, zostaje przekazanych na edukację pochodzącej z Rwandy 18-letnej Muizy Kihutu, którą opiekuje się Koło Przyjaciół Afryki, działające od kilku lat przy świetlicy Nasza Przystań, w ramach dzieła Pallotyńska Adopcja Serca.
Prawdziwą niespodziankę zgotowali goszczący w niedalekiej okolicy dwaj sławni tenorzy. Co prawda, panowie przebywali tutaj na rekonwalescencji z powodu niedyspozycji gardła, niemniej jednak organizatorom udało się namówić ich na krótki występ. Specjalnie dla gości Pałacu Nieznanice zaśpiewali pochodzącą z operetki „Baron Cygański” arię „Barinkaya”. Publiczność w śpiewakach rozpoznała dobrze nam znany duet: p. Andrzeja Borkowskiego i p Marka Gajoska.
Artystyczny program wypełnił także występ Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego „Klepisko”. Artyści, pod przewodnictwem pana Mieczysława Tkacza, zaprezentowali pochodzące z XIX - wiecznej krakowskiej kantyczki kolędy i pastorałki. Nie zabrakło też pięknej kolędy „Mizerna, cicha”. Koncert był niezwykłą, muzykalną ucztą. Zebrani słuchali go nie tylko uszami, ale i duszą.
Wreszcie przyszedł czas na promocję najnowszej, wydanej w grudniu 2016 roku przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej publikacji pt. „Opowiedz mi”, zawierającej nie tylko prezentację nagrodzonych i wyróżnionych prac w konkursach o zasięgu powiatowym: „Opowiedz mi o Janie Pawle II” i „Opowiedz mi o mojej rodzinie”, ale też niezwykłe wystąpienie duchowej siostry Jana Pawła II – doktor Wandy Półtawskiej, przygotowane specjalnie na obchody Roku Jana Pawła II w Witkowicach, które miały miejsce 18.10.2015 roku. Prezentacji wymienionej pozycji dokonał p. Sławomir Kopacki ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Witkowicach. Prelegent podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi funkcjonowania i roli rodziny w kształtowaniu postaw moralnych współczesnej młodzieży. Po lekturze prac konkursowych okazało się, że w powiecie częstochowskim istnieje wiele rodzin, dla których dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna” nadal są mottem życiowym.
Podczas uroczystości miało miejsce rozstrzygnięcie facebookowego konkursu na najładniejszego bałwanka. Wszyscy twórcy śnieżnych postaci zostali nagrodzeni i otrzymali drobne upominki i słodycze. Życzenia dla uczestników spotkania przekazali p. Jan Miarzyński, p. Katarzyna Sosnowska oraz p. Ryszard Krawiec. Następnie głos zabrał zastępca wójta Gminy Kłomnice p. Adam Śliwakowski, który pogratulował kolędnikom zapału z jakim podtrzymują i kultywują nieco już zapomniany piękny, wielowiekowy i ludowy obrzęd. Wieczór zakończył się opłatkiem. Romantyczny poeta Cyprian Kamil Norwid napisał: „Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny/ Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”, tak i uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem, życząc sobie błogosławionego, pełnego miłości i ludzkiej życzliwości 2017 roku.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy bezinteresownie przyczynili się do przygotowania uroczystości, jak i licznie przybyłym gościom za stworzenie niepowtarzalnego klimatu. Cieszymy się, że w swoich poczynaniach mamy tak wielu oddanych sprzymierzeńców.