iż w dniu 13 kwietnia w wieku 89 lat odszedł od nas Jędrzej Moderski.
Dh Jędrzej Moderski harcmistrz to postać nierozerwanie związana jest z kłomnickim harcerstwem.. Wychowanek Szarych Szeregów, zafascynowany pracą harcerską, siłą rzeczy musiał wziąć udział w tej przygodzie..
Jego dzieje splotły się nierozerwalnie z historią 15 Drużyny Harcerskiej im. Poległych Harcerzy - męskiej, a i wiele innych przedsięwzięć harcerskich kojarzono przez długie lata z jego nazwiskiem. Drużynę zaczął organizować już w 1945 r., ale dopiero 15 września 1945 r. rozkazem komendanta Hufca ZHP w Radomsku został mianowany jej drużynowym jako pełnoprawny instruktor. Z tą drużyną dotrwał aż do rozwiązania harcerstwa w 1949 r., ale właściwie drużyny nigdy nie rozwiązał. Po odrodzeniu harcerstwa w 1956 r. znów był na stanowisku i odbudował już jako 46 Drużynę Harcerską im Poległych harcerzy z nowymi już uczestnikami z następnego pokolenia. W 1957 roku mianowano znowu instruktorów i drużynowych, drużyna dh Jędrzeja znów miała nr 15 jak zaraz po wojnie. Było wiele biwaków, obozów i rajdów oraz wiele innych przedsięwzięć, jak choćby pracownia modelarska. Z tą drużyną dotrwał do 1965 r
Urodził się 18.03.1930 r. Jego ojciec Lucjusz pracował przed wojną na PKP, w czasie wojny przeniósł się do kłomnickiej Spółdzielni „Społem”, skąd też bliskie kontakty z m.in. Wacławem Foksem (po wojnie powrócił do PKP) i współpraca z AK. Jego przyrodni starszy brat Tadeusz był przed wojną w 19 Cz.D.H. w Częstochowie, początkowo również w naszej kłomnickiej 23 D.H. Z kolei do swojej powojennej drużyny przyjął młodszego brata Leszka. Była to więc bardzo harcerska rodzina. W lutym 1945 r. podjął naukę w 4-letnim Gimnazjum Mechanicznym w Częstochowie i tam też wstąpił do drużyny harcerskiej dh Henryka Makowskiego (ur. 1.1.1925 r.). Druh Jędrzej Moderski równolegle z pracą organizacyjną zadbał o swoją edukację harcerską. Uczestniczył we wspomnianym szkoleniu instruktorów Chorągwi Łódzkiej, w 1947 r., uczestniczył w obozie zorganizowanym latem przez hufiec radomszczański koło gajówki Gorgoń gdzie był m.in. kurs zastępowych i gdzie sam był tam kucharzem. W 1947 r uczestniczył w 11 dniowym kursie drużynowych wiejskich w Dąbrowie Zduńskiej, a w następnym roku w 30 -dniowym obozie szkoleniowym dla drużynowych w miejscowości Brodowe koło Radomska. Z kolei w 1949 r brał udział w 22 -dniowym obozie szkoleniowym Harcerskiej Służby Polsce w Soczewce. Od 1 września 1949 r. dh Jędrzej Moderski podejmuje naukę w 2-letnim Państwowym Liceum Mechanicznym przy Zakł. H. Cegielskiego, po ukończeniu którego uzyskał świadectwo dojrzałości. W 1952 r. rozpoczyna pracę w częstochowskiej Hucie w dziale paszportyzacji. Pracował tam aż do emerytury. W międzyczasie ożenił się (kwiecień 1958 r.), co mu jeszcze przydało obowiązków. Mimo tego nie zrezygnował z pracy z młodzieżą harcerską. Zajmował się czynnie harcerzami aż do 1965 r. Już jako harcerz -senior przekazywał młodym ideę harcerstwa i chciał ocalić od zapomnienia młodzieńczy zapał i dokonania dawnych kłomnickich drużyn.
Zapamiętaliśmy Go , jako żarliwego patriotę, uczestnika niemal wszystkich uroczystości patriotycznych w naszej gminie. Czy to święto Niepodległości 11 listopada, czy odsłonięcie kolejnej tablicy pamiątkowej, czy wieczornica harcerska – wszędzie tam widzieliśmy wysoką, prostą postać dh Jędrzeja Moderskiego w mundurze harcerskim, słyszeliśmy jego gawędy i żarliwe słowa o ojczyźnie.
Część jego pamięci!
Czuwaj druhu!!!